skip to Main Content
 

Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w Chotkowie powstał w 2015 roku. Dołączył do grona kilkudziesięciu ośrodków buddyjskich w Polsce założonych przez Lamę Ole Nydahla i znajduje się pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże. Położony jest na pięknych Kaszubach w centralnej części Pomorza. Jest to mały teren około 1 hektara wraz z domem, zagospodarowaniami i uroczym stawem. Teren znajduje się na uboczu, co dobrze wkomponuje się w założenia ośrodka, czyli w pracę z umysłem przy pomocy metod danych przez historycznego Buddę Siakjamuniego, który żył i nauczał ponad dwa i pół tysiąca lat temu w północnych Indiach.

Buddyzm

Buddyzm jest jedną z najstarszych i największych religii świata. Pochodzi od historycznego Buddy Siakjamuniego, który urodził się około 570 r. p.n.e. w północnych Indiach. Po latach medytacji, w wieku 35 lat, osiągnął on stan trwałego, nieuwarunkowanego szczęścia – Oświecenie.

Po osiągnięciu Oświecenia Budda nauczał, podróżując przez 45 lat. Nauki te nazywane są w sanskrycie Dharmą, co oznacza „jakimi rzeczy są”. Nie mają one charakteru zakazów i nakazów. Studiowanie ich, praktykowanie medytacji oraz stosowanie na co dzień buddyjskiego poglądu prowadzi do osiągnięcia pełnego rozwoju umysłu, czyli Oświecenia.

Metody linii Karma Kagyu pochodzą od historycznego Buddy, który przekazał je swoim najbliższym uczniom. Zawiera ona, jako jedna z niewielu tradycji buddyjskich, nauki Diamentowej Drogi, których celem jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji. Praktykowanie nie ogranicza się zatem tylko do medytacji, ale jest możliwe w każdym momencie, co szczególnie odpowiada ludziom na Zachodzie, którzy często prowadzą intensywny tryb życia. Więcej o buddyzmie na stronie www.buddyzm.pl »

Działalność

Ośrodek kilka razy w roku organizuje kursy medytacyjne. Dla członków Związku oraz uczniów Lamy Ole Nydahla istnieje możliwość pobytu w ośrodku.

Back To Top