O nas

Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w Chotkowie powstał w 2015 roku. Dołączył do grona kilkudziesięciu ośrodków buddyjskich w Polsce założonych przez Lamę Ole Nydahla i znajduje się pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże.

W 2020 roku ośrodek otrzymał od Lamy Ole nazwę Karma Dechen Ling  – Place of Highest Bliss.

Położony jest na pięknych Kaszubach w centralnej części Pomorza. Jest to teren ponad 1 hektara wraz z domkami odosobnieniowymi, starym domem, zagospodarowaniami i uroczym stawem. Teren znajduje się na uboczu, otoczony lasem, co dobrze wpisuje się w założenia ośrodka, czyli w pracę z umysłem przy pomocy metod buddyzmu Diamentowej Drogi.

Buddyzm

Buddyzm jest jedną z najstarszych i największych religii świata. Pochodzi od historycznego Buddy Siakjamuniego, który urodził się około 570 r. p.n.e. w północnych Indiach. Po latach medytacji, w wieku 35 lat, osiągnął on stan trwałego, nieuwarunkowanego szczęścia – Oświecenie.

Po osiągnięciu Oświecenia Budda nauczał, podróżując przez 45 lat. Nauki te nazywane są w sanskrycie Dharmą, co oznacza „jakimi rzeczy są”. Nie mają one charakteru zakazów i nakazów. Studiowanie ich, praktykowanie medytacji oraz stosowanie na co dzień buddyjskiego poglądu prowadzi do osiągnięcia pełnego rozwoju umysłu, czyli Oświecenia.

Metody linii Karma Kagyu pochodzą od historycznego Buddy, który przekazał je swoim najbliższym uczniom. Zawiera ona, jako jedna z niewielu tradycji buddyjskich, nauki Diamentowej Drogi, których celem jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji. Praktykowanie nie ogranicza się zatem tylko do medytacji, ale jest możliwe w każdym momencie, co szczególnie odpowiada ludziom na Zachodzie, którzy często prowadzą intensywny tryb życia. Więcej o buddyzmie na stronie www.buddyzm.pl »

Działalność

Ośrodek kilka razy w roku organizuje kursy medytacyjne. Dla członków Związków buddyjskich Diamentowej Drogi oraz uczniów Lamy Ole Nydahla istnieje możliwość pobytu w ośrodku i odbycia otwartych lub zamkniętych odosobnień.

Przypominamy: jeżeli chcesz poznać buddyzm Diamentowej Drogi, zapraszamy na pierwszą wizytę do naszych miejskich Ośrodków w całej Polsce (lista ośrodków tutaj). Ośrodek odosobnieniowy jest przeznaczony wyłącznie dla członków Związków buddyjskich Diamentowej Drogi oraz uczniów Lamy Ole Nydahla.